وضعیت فضای کسب و کار ایران

مدتی پیش به منظور تدوین یک پروپوزال در خصوص تسهیل فضای کسب و کار، سری به سایت  http://www.doingbusiness.org زدم تا گزارشها و بررسی بانک جهانی در خصوص فضای کسب و کار ایران را مطالعه و بررسی کنم.

اطلاعات جامع و کامل و بسیار جالبی در گزارشهای بانک جهانی در خصوص وضعیت هر کدام از کشورها با جزئیات کامل و به همراه امکان مقایسه در سالهای مختلف و بین کشورهای مختلف وجود دارد.

برای مثال ایران در بین ۱۸۹ کشور دنیا از لحاظ فضای کسب و کار رتبه ۱۵۲ را به خود اختصاص داده است که این امر نشان دهنده نیاز به تلاش و تسهیل فضای کسب و کار در کشورمان می باشد. همچنین رتبه متوسط کشورهای حوزه خاورمیانه ۱۱۲ می باشد.

در حوزه تجارت خارجی، ایران در رتبه ۱۵۳ قرار دارد و جایگاه ما در بین کشورهای منطقه در شکل زیر آمده است :

doingbusiness1

با نگاه دقیق تر به آمار و اطلاعات جزئیات فرآیندهای کسب و کار می توان وضعیت ایران در حوزه تجارت خارجی و فرآیندهای مربوطه را در جدول زیر ملاحظه نمود.

doingbusiness2

در این گزارشات اطلاعات دقیق و کاملی در حوزه های مختلفی مثل ایجاد کسب و کار جدید، مجوزهای ساخت و ساز، دریافت اعتبارات، واردات، صادرات، سرمایه گذاری و … وجود دارد که مطالعه آن توصیه می گردد.

بهترین برداشتی که از این گزارش می توان کرد به نظر من، شناسایی فرصتهای مناسب توسط شرکتهای فناوری اطلاعات به منظور طراحی و پیاده سازی سامانه های تسهیل فضای کسب و کار می باشد.

گزارش جامع و کامل در خصوص ایران را می توانید از این لینک مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *