سامانه پذیرش مسافر (DCS) و صدور کارت پرواز الکترونیکی کاسپین

در ادامه طراحی، تولید و راه اندازی سامانه های شرکت هواپیمایی کاسپین، سامانه پذیرش مسافر و صدور کارت پرواز الکترونیکی این شرکت نیز راه اندازی و فعال شد و در حال بهره برداری در فرودگاههای کشور می باشد.

سامانه های پذیرش مسافر که به DCS (Departure Control System) مشهور می باشد برای انجام امور مربوط به پذیرش مسافر (Check-In) و صدور کارت پرواز (Boarding Pass) و پذیرش بار استفاده می گردد. (اطلاعات بیشتر در این لینک)

با توجه به تحریم اعمال شده بر شرکت هواپیمایی کاسپین توسط دولت آمریکا، پذیرش مسافرین در پروازهای شرکت به صورت دستی انجام می گرفت و بازگشت اطلاعات پذیرش به سامانه رزرواسیون به منظور کنترلهای مربوطه میسر نبود. فلذا در برنامه ریز صورت گرفته به صورت ضرب الاجل و طی زمان بسیار کوتاه، با همت و پشتکار تیمهای تشکیل شده در شرکت، این سامانه طراحی و پیاده سازی شده و پس از انجام پایلوت به صورت رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.

DCS3

این سامانه تمام عملیات مربوط به پذیرش مسافرین در کانتر و پذیرش مسافرین در گیت برای سوار شدن به هواپیما را انجام می دهد.

DCS2

همچنین امکان انتخاب صندلی مسافرین و چینش مسافرین از روی نقشه هواپیماها (Seat Map) به سهولت برا کاربر پذیرش کننده وجود دارد.

DCS1

نکته قابل توجه در این سامانه امکان پذیرش مسافرین بر اساس بارکد کارت ملی و همچنین بارکد بلیتهای صادره برای ایشان می باشد که سهولت عملیات پذیرش مسافرین و احراز هویت را دو چندان می کند.

 

قابل ذکر است که در حال حاضر سامانه بومی و ملی برای پذیرش مسافرین در داخل کشور مورد بهره برداری قرار نگرفته و کلیه خطوط هواپیمایی از سامانه های خارجی برای این کار استفاده می نمایند. شرکت هواپیمایی کاسپین توانسته است با برنامه ریزی های دقیق و سریع و با هزینه بسیار بسیار پایین نسبت به سیستمهای خارجی ، کارکردی بسیار بیشتر از آنها را در سامانه خود به معرض نمایش بگذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *